pilt2
20 miljonit inimest protestimas..
OLULINE! Egiptuse relvajõudude ülem kindral Abdel Fattah al-Sisi teatas:
- põhiseaduse kehtivus peatati
- riigi konstitutsioonikohtu juht määrati ajutiseks riigipeaks
- president Mohamed Morsi tagandati ametist
- kutsuti üles korraldama uued presidendi- ja parlamendivalimised
- luua ekspertide kogu, kes vaataks üle põhiseaduse
- luua riiklik lepituskomitee
__________________________________________________________________Kell 00.15: Eesti suursaadik Egiptuses Paul Teesalu ütles Delfile, et riigis toimuv on murranguline, riigi saatus on egiplaste kätes, seni on nad hakkama saanud ja rahvusvaheline üldsus arvestab sellega.
Loe pikemalt: Suursaadik: Egiptuses praegu toimuv on murranguline ja seda jälgivad kõik
Tahriri väljakul võeti teated vastu ilutulestikuga Foto: AP
Kell 00.00: Galerii tänastest sündmustest! Kliki siia!
Kell 23.54: Tegu on igal juhul terava üleminekufaasiga Egiptuse jaoks, need tunnid ja päevad määravad terve riigi tuleviku, ütles ajaloolane Sergei Stadnikov.
"Kõige mustemaks stsenaariumiks oleks kodusõda, see võimalus on kahjuks olemas. Kodusõjaga kaasneb tihti riigi lagunemine, majanduslik seis halveneb, kodusõda ei ole kunagi riigile hea. Kodusõja võimalus on kaunis suur."
Loe pikemalt: Sergei Stadnikov: kõige mustemaks stsenaariumiks Egiptusele oleks kodusõda
Kell 22.08: Egiptuse armee tühistas põhiseaduse ja kukutas president Mohamed Morsi! Rahvas juubeldab Tahriri väljakul.
Foto: AP
Kell 22.06: Relvajõud on viinud tankid ja sõdurid ka presidendipalee lähistele.
Kell 22.03: Sõjavägi esitab Egiptuse tulevikku visandava teekaardi.
Kell 21.50: Meeleavalduste käigus on täna viga saanud üle 50 inimese, teatab kohalik telekanal.
Kell 21.33: Egiptuse armee eitab varasemaid teateid Morsi toetajate pihta tulistamisest, vahendab AP.
Kell 21.29: USA kaitseminister Chuck Hagel rääkis telefonitsi Egiptuse relvajõudude ülema kindral Abdel Fattah al-Sisiga.
Hagel veenis Egiptuse liidreid, et Washington toetab demokraatlikku protsessi ega eelista kumbagi poolt poliitilise kriisi ületamisel.
Kell 21.14: Egiptuse riiklik uudisteagentuur MENA: poliitilise tegevuskava kuulutatavad peagi välja opositsioonijuht Mohamed ElBaradei, piiskop Tawadros II ja Al-Azhari peaimaam Ahmed al-Tayyeb.
Mohamed ElBaradei Foto: Scanpix
Kell 21.00: USA väljendab muret: "Oleme jätkuvalt tõsiselt mures selle üle, mida me Egiptuses toimumas näeme," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Jen Psaki. "Leiame, et president Morsi välja kuulutatud tegevuskava on ebapiisav," lisas ta.
Kell 20.48: BBC Arabic: armee telepöördumine toimub umbes tunni aja pärast.
Kell 20.41: Meeleavaldajad Tahriri väljakul ootavad sõjaväejuhtide pöördumist.
Kairo Tahriri väljak täna õhtul Foto: Reuters
Kell 20.30: CNN: kümned soomustransportöörid piirasid ümber Kairo Ülikooli, kuhu on kogunenud tuhanded Morsi toetajad. Soomukid on paigutatud ka Kairo Heliopolise ja Nasr City linnaosadesse, kus korraldatakse samuti meeleavaldusi.
Kell 20.24: Egiptuse presidendi Mohamed Morsi residents on sõjaväe poolt okastraadiga ümbritsetud, teatab Reuters.
Kell 20.16:
Kairo tänavatel sõidavad soomustransportöörid Foto: BBC
Kell 20.00: Egiptuse ajaleht Al-Ahram väidab, et president Morsi ei võta enam otsuste langetamisest osa.
Kell 19.42: CNNi saatejuhi Christiane Amanpouri sõnul sõidavad presidendi pooldajate kogunemiste suunas militaarsõidukid.
Kell 19.40: Viimastel andmetel on armee kehtestanud Moslemivennaskonna juhtfiguuridele reisikeelu ja president Morsi on koduarestis.
Kell 19.35: Morsi nõuniku Essam al-Haddadi sõnul on tegu sõjaväelise riigipöördega.
"Nimetagem toimuvat õige nimega - sõjaväeline riigipööre," teatas president Morsi nõunik Essam al-Haddad.
"Neid ridasid kirjutades olen teadlik, et need võivad olla viimased read, mida mul õnnestub sellele leheküljele postitada.
Kell 19.33: Kairo ja teiste suuremate linnade tänavatele on juba mitmendat päeva kogunenud miljonid inimesed. Meeleavalduste käigus on surma saanud vähemalt 47 inimest.
________________________________________________________________
ÜLEVAATLIKULT
Egiptuse armee andis esmaspäeval poliitilistele jõududele 48 tundi kriisi lahendamiseks ja "rahva nõudmiste täitmiseks", lubades vastasel juhul olukorda sekkuda. Morsi lükkas teisipäeva varahommikul armee ultimaatumi tagasi, ametlikus vastuses kinnitati, et riigipea jätkab omaenda plaaniga rahvusliku leppimise saavutamiseks.
Kolmapäeval kogunesid sõjaväekomandörid kriisinõupidamisele, sest Mohamed Morsi ei täitnud nende nõuet riigis puhkenud kriisi lahendamiseks.
Kohtumist alustati vandega kaitsta Egiptust oma elu hinnaga. "Tõotame jumalale, et ohverdame oma vere Egiptuse ja tema rahva heaks kõigi terroristide, ekstremistide ja ignorantide vastu," kuulutati armee ülemjuhataja Abdel Fattah al-Sisi juhtimisel loetud vandetõotuses.
Mida sõjaväejuhid kinniste uste taga otsustasid, ei ole veel teada.
Kohaliku ajakirjanduse andmetel läheb aga käiku relvajõudude koostatud tulevikuplaan, mille alusel moodustatakse neutraalne üleminekuvalitsus, mille eesotsas on sõjaväeline juht. Üleminekuperiood peaks kestma 9-12 kuud, mille jooksul koostatakse uue põhiseaduse eelnõu, mis avaks tee uuteks presidendivalimisteks.
0 comments:
Post a Comment