Laupäeva õhtul ja öösel toimusid Türgis laiaulatuslikud protestid (loe ka eellugu), tänavatel olid kümned tuhanded inimesed. Jätkusid kokkupõrked inimeste ja politsei vahel. Politsei pole ülemäärast jõukasutust piiranud, piltidelt on näha, kuidas tänavad on kaetud suitsupommide ja pisargaasi tühjade kestadega. Sotsiaalmeedias on mitmetelt piltidelt näha, kuidas politseinikud sihivad gaasipüstolitega väga kõrgele ning paljud inimesed on saanud seetõttu tõsiseid peavigastusi.
Kuna Türgi meedia vaikib ikka veel ja ka suured uudisteagentuurid on oma uudisega ülimalt ettevaatlikud, pole selget ülevaadet, kui paljud vigastada on saanud. Näiteks BBC tänahommikused uudised tsiteerivad Türgi siseministrit, kes on rääkinud 26 haavatud politseinikust ja 53 tsiviilelanikust. Sotsiaalmeedias liiguvad aga väited paarist hukkunust ja tuhandetest vigastatutest, keda polnud õhtuste rahutuste ajal isegi võimalik haiglasse viia. Ka inimõigusteorganisatsioon Amnesty International kinnitab infot kahe hukkunu ja tuhandete haavatute kohta.
Ühes Facebooki postituses on juttu sellest, kuidas vabatahtlikud tegid ülikooli hoonesse ajutise laatsareti, et aidata vigastatuid ja pisargaasi mürgituse saanud inimesi, sest arstid ei saanud sündmuspaigale ligi. Mitu teadet on tulnud selle kohta, kuidas politsei pommitas pisargaasiga ka traumapunktis ootavaid inimesi. Suurt kahju teevad ka veekahurid, mis lähedalt distantsilt on purustava jõuga. Väidetavalt suri ka mees, kelle veekahuriga tulistamine võeti videosse. Mitmed on kaotanud nägemise.
Türgi peaminister proovib sündmusi käsitleda kui äärmuslaste mässu, kuid tõde on väga erinev. Tuhanded pildid ja videod, mida türklased ise sündmuspaikadelt postitavad, tõestavad, et tänavatel on tavalised inimesed, kes on mures riigi üha süveneva autoritaarsuse ja usustamise pärast.
Kuigi peavoolumeedia püüab protestijaid labaste laamendajatena näidata, kõnelevad pildid ja videod teist keelt. Kui eile proovis politsei Gezi pargist lahkudes seal tulekahju tekitada, korraldasid inimesed pika
inimketi purskkaevu juurest parki, et vett edasi anda ja tuli kustutada. Varahommikul tegeleti aga Istanbuli kesklinnas koristamisega, et kogu prügi tänavatelt ja pargist kokku koguda. Kes koristamisega ei tegelenud, organiseerisid süüa ja juua.
Hommik oli kõikjal rahulik, kuid see ei näita protestide vaibumist, nagu uudisteagentuurid (seal hulgas BNS) seda vahendavad. Türklased puhkavad, et õhtuks taas jõudu koguda. Telegrami kohalik allikas kinnitas, et protestijad tulevad taas tänavatele kella kahest neljani ning et meeleavaldused jätkuvad. Kuidas nad saaksidki lõppeda, kui mitte mingisugust lahendust tulnud ei ole ning peaminister väidab, et ta räägiks mässajatega läbi küll, kuid neil pole liidrit. Liidri puudumine näitab veelkord kindlalt, et inimesed on tänavatel, sest nad pole olukorraga rahul, mitte selle pärast, et keegi nad üles oleks ässitanud. Kogu korraldus toimub läbi sotsiaalmeedia.
Paljudes piirkondades on Facebooki ja Twitterisse ligipääs piiratud ning pidevalt ilmub sotsiaalmeedias juhendeid, kuidas piirangutest mööda saada. Kohalikud on hirmul, et valitsus võib välisühenduse täiesti ära lõpetada, kuid siiani pole see õnneks juhtunud.
Hoolimata kümnetest tuhandetest protestijatest ainuüksi Istanbulis ja protestiaktsioonidest tervelt 48 Türgi linnas, ütles demokraatliku riigi peaminister: “Kui teid on ka sada tuhat inimest, võin mina koguda miljoni.” Just sellise uskumatu arrogantsi pärast türklased tänavatel ongi.
Soomussõiduk sõidab inimestest üle:
0 comments:
Post a Comment