Paljud teaduslikud uurimused on näidanud, et kehas toodetav melatoniin aitab meil magama jääda. Kui päike õhtul loojub, siis hakkab käbinääre kehas melatoniini tootmist stimuleerima ning see aitab meil magama jääda, kuna melatoniin aitab ainevahetust rakutasandil aeglustada.
Kuid toidulisandina võetava melatoniini puhul on tulemused seni pettumust valmistanud. Samas on seni vähe teadvustatud asjaolu, et paljud toidud sisaldavad melatoniini looduslikke vorme, mis aitavad vere melatoniinitaset tõsta, tuues hea une.
Vananedes ning eriti stressi all kannatades väheneb paljudel keha võime melatoniini toota, mis võib tekitada kroonilise unetuse probleemi. Vähese ja viletsa unega on aga seotud terve hulk terviseprobleeme alates kroonilise väsimuse sündroomist kuni dementsuseni.
Kas sünteetiline melatoniin toimib ja on turvaline?
Laboratooriumis või lehma uriinist toodetud melatoniin ei too kaasa samasugust toimet nagu keha enda toodetud (endogeenne melatoniin. Mõned uuringud on näidanud, et sünteetilisel melatoniinil on mõningane mõju meie une-ärkveloleku tsüklile siis, kui see on mingil põhjusel paigast ära – näiteks reisiväsimuse tõttu ja ajavööndi vahetuse korral.
Kuid sünteetilisel melatoniinil on leitud ka hulk murettekitavaid kõrvalnähtusid nagu pearinglus, peavalud ning kasvu pidurdumine noorematel inimestel. Aastal 2004 koostasid Alberta ülikooli teadlased analüüsi 932 teadusuuringu põhjal, mis alates 1999. aastast oli sünteetilise melatoniini kohta tehtud, ning leiti, et kõigest 132 kvalifitseerusid korrektsete protokollide ja selgete tulemustega uuringuteks.
Analüüsi tulemusena leiti, et sünteetiline melatoniin ei ole tõhus ravi enamlevinud unehäirete vastu ning puudub piisav tõendusmaterjal selle efektiivsuse kohta ajavööndi muutusest ja vahetustega tööst tulenevate unehäirete vastu.
Toidud, mis pakuvad looduslikku ja turvalist abi vere melatoniinitaseme tõstmiseks
Taimaa Khon Kaeni ülikooli teadlased on hiljuti uurinud seda, kuidas teatud troopiliste puuviljade söömine aitab looduslikul moel keha melatoniinitaset tõsta. 30 terve täiskasvanu peal uuriti, millised looduslikult melatoniini sisaldavad puuviljad aitavad ka veres melatoniini tõsta. Igale uuringus osalejale määrati nädalaks ajaks kindla puuvilja poolest rikas menüü ning selle käigus jälgiti uriinis teatud markeri taset, mis peegeldab keha melatoniinitaset.
Vere melatoniinitaset tõstsid oluliselt ananassid, banaanid ja apelsinid – ananassi puhul oli melatoniini tase tavapärasest ligi 2,5 korda kõrgem, banaanide puhul umbes kahekordne ning apelsini puhul suurenes see 47%.
Teised uuringud on leidnud, et hapukirssidest saadav melatoniin aitab samuti une kvaliteeti parandada. Rahvusvaheline teadlaste grupp uuris hapukirsimahla mõju unele seitsmepäevase perioodi vältel ning leiti, et uneaja pikkus suurenes keskmiselt 34 minuti võrra, kuna uuringus osalejad jäid kiiremini magama.
Teised toidud, mis aitavad looduslikult melatoniini taset tõsta, on kaer, magusmais, riis, ingver, tomatid, banaanid, mangustanid ja oder.
Allikad: Green Med Info, NCBI
Foto: futurity.org
JAGA KA ARTIKLIT TEISTELE (Vasakul on jagamisriba)
JAGA KA ARTIKLIT TEISTELE (Vasakul on jagamisriba)
0 comments:
Post a Comment